Kalendarium

 KALENDARIUM 2018/19

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.tel. 76.7244214.

25 XI – pt., g. 17 – Spotkania z rodzicami.

PODRĘCZNIKI

Można odebrać z naszej biblioteki (D.O.M. ul. Senatorska 1, I piętro)

 

ROK PAŃSKI 2018

 

Kandydaci do wszystkich klas naszej Szkoły Podstawowej oraz do Liceum mogą przyjść każdego dnia, by porozmawiac, zapoznać się ze szkołą.

W Szkole Podstawowej i Liceum im. św. Franciszka

2018/19 

KALENDARIUM 2018/19

Lipiec 2018

11 VII – Rocznica ludobójstwa na Polakach na kresach wschodnich.
11 VII – Św. Benedykta, ur. 480 r. w Nursji we Włoszech. Gdy obrał życie pustelniocze, wnet wokół

               niego zgromadziło się wielu uczniów. Na Monte Cassino założył opactwo, napisał Regułę, która rozpowszechniłą sięw całej Europie. Jego zakon ma olbrzymie zasługi dla nauki i kultury w całej Europie. Potomność nadała mu zaszczytny tytuł patriarchy Zachodu. Bł. Paweł VI ogłosił patronem Europy. „Modlitwa i praca człowieka wzbogaca”.

14 VII – św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa, męczennika. Ur. 974 r., benedyktyn. Z rąk Prusaków poniósł śmierć męczeńską wraz z 18 innymi. Był wielkim przyjacielem Polaków.

               Jest autorem „Żywota św. Wojciecha”, „Żywota pięciu braci męczenników” i „Listu do cesarza Henryka II”, w którym stanowczo i energicznie bronił Polski.

15 VII – św. Bonawentury (1221 – 1274), biskupa, kardynała, doktora Kościoła, franciszkanina.

               Studiował filozofię i teologię w Paryżu, wybitny uczony, po św. Franciszku przez 16 lat jako bardzo mądry i roztropny generał Zakonu doprowadził go do niebywałego rozwoju. Zmarł w czasie obrad Soboru w Lyonie.  
15 VII – Rocznica zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem (1410 r.).
23 VII – Św. Brygidy Szwedzkiej (1303 – 1373). Starannie wychowała 8 dzieci. Należałą do III Zakonu Franciszkańskiego. Po śmierci męża założyła nowy zakon. Jest autorką wielu dzieł, w których opisuje objawienia i przeżycia mistyczne. Św. Jan PawełII ogłosił ją Patronką Europy.

25 VII – Św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżnych.

           - Św. Jakuba Apostoła. Brat św. Jana Ap., ur. w Betsaidzie. Był świadkiem głównych cudów Jezusa. Na rozkaz Heroda w 44 r. został ścięty mieczem. Odbiera wielką cześć Compostelli /Hiszpania/, dokąd od wieków są piesze pielgrzymki z całej Europy.

26 VII – Świętych Rodziców Najśw. Maryi Panny: Joachima i Anny.

26 – 30 VII – rocznica Światowych Dni Młodzieży z Ojcem świętym Franciszkiem w Krakowie.

29 VII – 7 VIII – Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Franciszkańska grupa 10.
29 VII – Św. Marty, siostry Marii i Łazarza, którego Jezus wskrzesił z martwych.

31 VII – Św. Ignacego Loyoli (1491 – 1556), prezbitera, założyciela zakonu jezuitów.

          

Sierpień 2018

1 VIII – 74. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (1944 r.). Pamiętamy w modlitwie o ofiarach i cierpieniach Polaków zadanych przez niemieckich ludobójców.

2 VIII – Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli w Asyżu. W każdym kościele odpust uproszony przez św. Franciszka u papieża.                  

4 VIII – Św. Jana Marii Vianneya (1786 – 1859, Ars, Francja), patrona proboszczów.

6 VIII – Święto Przemienienia Pańskiego.

9 VIII – Św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty) Stein, Patronki Europy, Żydówki, wybitnej uczonej filozof. Ur. 12 X 1891 r. we Wrocławiu – zagazowana przez Niemców 9 VIII 1942 r. w Birkenau.

9 VIII – Rocznica śmierci męczeńskiej Bł. Ojców: Zbigniewa i Michała (1991 r. w Pariacoto, Peru). Wspomnienie liturgiczne – 7 VI. O. Michał Tomaszek (ur. 1960) – uczeń w Legnicy matura 1975, O. Zbigniew Strzałkowski (ur. 1958), wychowawca w Legnicy 1986 – 88.

             Misjonarze – franciszkanie w Peru: 1988 – 1991 r. Komunistyczni partyzanci z „Sendero luminoso” /„Świetlistego szlaku”/ żądali wyparcia się Chrystusa, zaprzestania głoszenia przykazania miłości i pomagania ludziom. Rozstrzelali Ojców w Pariacoto. Zob. więcej o Ojcach i o św. Maksymilianie na www.klo.franciszkanie.pl / męczennicy. Beatyfikacja była 5 grudnia 2015 r. w Chimbote – Peru.

11 VIII – Św. Klary, dziewicy. Od jej imienia II Zakon św. Franciszka nazwano klaryskami.

11 VIII – Rocznica eliminacji Polaków (144 tys., 111 tys. rozstrzelano) na Wschodzie, mordowanie i wywożenie do Kazachstanu, na Syberię … w latach trzydziestych XX w. (1937 r.).

14 VIII – Św. O. Maksymiliana M. Kolbego (8 I 1894 w Zduńskiej Woli - 1941 r., w niemieckim KL Auschwitz). Franciszkanin, święcenia kapłańskie przyjął w 1918 r., wielki czciciel Niepokalanej, założyl Ryceerstwo Niepokalanej, misjonarz w Japonii. Osadzony przez Niemców w obozie zagłady dawał przykład cierpliwości, ufności. Dobrowolnie przyjął śmierć w bunkrze głodowym za innego więźnia, Franciszka Gajowniczka. 14 sierpnia 1941 r. Niemcy dobili świętego zastrzykiem fenolu.    

15 VIII – Wniebowzięcie Najśw. Maryi Panny. Obowiązek uczestnictwa we Mszy św.

                 Dzień Wojska Polskiego. Rocznica „Cudu nad Wisłą” (1920 r.), zwycięstwa nad bolszewicką potęgą, zagrażającą całej Europie.

16 VIII – Św. Stefana. Stefan był synem księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy - córki księcia polskiego Mieszka I, urodził się w ówczesnej stolicy Węgier, Ostrzychomiu (Esztergom) ok. 969 r. Chrztu udzielił mu św. Wojciech, biskup czeskiej Pragi, czczony jako patron Polski. Biskup Wojciech udzielił na pewno młodemu księciu sakramentu Bierzmowania. Od papieża Sylwestra II otrzymał koronę królewską jako pierwszy król Węgier i zaszczytny tytuł "króla apostolskiego". Koronacja nastąpiła 25 grudnia w roku 1000. Nadto papież przysłał Stefanowi krzyż procesjonalny i nadał mu przywilej obsadzania stolic biskupich w kraju. Król założył słynne opactwo benedyktyńskie w Pannohalma oraz 4 inne. Za zezwoleniem papieża ufundował metropolię w Ostrzychomiu i dziewięć zależnych od niej stolic biskupich. Zostawił po sobie pamięć doskonałego, mądrego prawodawcy. Dzięki pomocy duchowieństwa wyszły dekrety królewskie, które państwu węgierskiemu zapewniły ład i dobrobyt. W 1030 r. Stefan musiał stoczyć wojnę z cesarzem niemieckim, Konradem II, który chciał politycznie uzależnić Węgry od siebie. Wielkim ciosem dla Stefana była śmierć jedynego jego syna, św. Emeryka.

Stefan zmarł w Ostrzychomiu 15 sierpnia 1038 roku. Wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej, którą zwykł nazywać "Wielką Panią Węgrów". Relikwie św. Stefana spoczęły w katedrze w Szekesfehervar, którą wystawił. Niestety w czasie wojen i nasilenia protestantyzmu zaginęły bezpowrotnie. Korona św. Stefana - Relikwia narodowa i symbol państwowości Węgier. Przechowywana w gmachu Parlamentu w Budapeszcie. Odwołuje się do niej Konstytucja Węgier z 2011 roku wskazując, że jest ona ucieleśnieniem konstytucyjnej ciągłości państwa i jedność narodu.

23 VIII – Europejski Dzień Pamięci Ofiar sowieckiego reżimu i niemieckiego nazizmu.

30 VIII – Rocznica powstania „Solidarności” (1980 r.).

31 VIII – pt., 17.00 – Rada Pedagogiczna.

Wrzesień 2018

1 – 2 IX – Sakrament Pokuty i Pojednania. W łasce uświęcającej rozpoczynamy nowy rok szkolny.

1 IX – Rocznica najbardziej w dziejach haniebnej napaści Niemców na Polskę (piątek, 1939 r.).

3 IX – pon., g. 10, Msza św. młodzieży, rodziców, wychowawców, pracowników szkoły na rozpoczęcie nowego r. szk. Lektorzy, wszyscy ministranci przy ołtarzu... Strój galowy, poczet sztandarowy,   hymn szkoły. Po Eucharystii przejście do sal lekcyjnych i tam spotkania z wychowawcami.  

5 IX – Św. Matki Teresy z Kalkuty, dziewicy i zakonnicy.

7 IX – I. piątek miesiąca: odnowienie postanowień, S. Pokuty.

9 IX   – Bł. Anieli Salawy (1881 – 1922, Kraków), patronki FZŚ w Polsce.

9 – 16 IX – Tydzień Wychowania: Promieniowanie ojcostwa.

12 IX – Rocznica bitwy pod Wiedniem (1683 r.). Najśw. Imienia Maryi.

17 IX – Rocznica sowieckiej napaści na Polskę (1939 r.).

14 IX – Podwyższenie Krzyża św.

15 IX – Matki Bożej Bolesnej.

17 IX – 10.45 – Uroczysta Msza św. i apel. Program historyczny na rocznicę napaści Związku Radzieckiego (Rosji…) na Polskę. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu (1224 r.). Strój galowy.

18 IX – Św. Stanisława Kostki (1550 – 1568), patrona młodzieży polskiej i KSM.

21 IX – Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty.

25 IX – Ogólnopolskie Forum Młodzieży w Częstochowie organizowane przez RSK.  

23 IX – św. O. Pio.

25 IX – wt., Ogólnopolskie Forum Młodzieży w Częstochowie.

28 IX – pt., g. 15.30 – Zespół Wych., g. 17 – Spotkania z rodzicami.

29 IX – Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

***

Cały czas trwa nabór do wszystkich klas naszej Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka oraz do Liceum.  

*

Z wielką radością witamy kandydatów do Liceum. Nadal przyjmujemy. Atmosfera tutaj jest bardzo dobra, niepowtarzalna. Wybór kierunków kształcenia /"klas"/ jest wyjątkowy. Tylko u nas możliwy.

Cenimy i bardzo szanujemy wybór naszego Liceum im. św. Franciszka. Zapraszamy!

*

Uczniowie naszego Liceum, którzy potrzebują Internatu, mają zapewniony pokój

*

Wielu dołącza się do klas II, a nawet do kl. III Gimnazjum. Tak samo wielu dochodzi do klas II licealnych.

 

  

Październik 2018

Różaniec: „Jak paciorki różańca przewijają się chwile, nasze smutki, radości i blaski,

A Ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec, Święta Panno Maryjo, pełna łaski.”

2 X – Aniołów Stróżów.

3 X – Transitus w kościele św. Jana, sob., po Mszy św. z g. 18.30.

W naszej wspólnocie uroczystość 4 X – czw., Św. Franciszka z Asyżu (1182 – 3 X 1226), naszego Patrona.

W naszej szkole: strój galowy. Konkurs wiedzy o św. Franciszku, o męczennikach, koncert muzyczny, poezja. Odpust. 11.00 – Msza św., uroczyste przyrzeczenie klas I, odnowienie przyrzeczenia przez klasy starsze. Gry, zabawy konkursowe, film., muzyka, poczet sztandarowy, hymn szkoły, lektorzy, ministranci. Wybory samorządowe w szkole. Strój galowy.

5 X - I. piątek miesiąca. S. Pokuty, odnowa postanowień.

7 X – Matki Bożej Różańcowej.

10 X – Rocznica kanonizacji św. O. Maksymiliana Kolbego (1982 r.)

14 X – Dzień Papieski. Św. Jan Paweł II –   .

14 X – Dzień Edukacji Narodowej.

16 X – Rocznica wyboru św. Jana Pawła II (1978 r., g. 17.15). Św. Jadwigi Śląskiej, Patronki D. Śląska.

17 X – Rocznica beatyfikacji O. Maksymiliana Marii Kolbego przez Pawła VI (1971 r.).

18 X – Św. Łukasza, Ewangelisty, Patrona służby zdrowia.

19 X – Bl. Ks. Jerzego Popiełuszko (+1984 r.).                                                                     Konkursy: „zDolny Ślązak”.…

21 X – Bł. Jakuba Strzemię, bpa, franciszkanina, (1340 – 1409), współpatrona Krakowskiej Prowincji Franciszkanów.

26 X – (pt.) 15.30 – Zespół Wychowawczy, 17.00 - spotkania wychowawców z rodzicami i konsultacje.

22 X – Św. Jana Pawła II (18 V 1920 – 2 IV 2005 r.).

24 X – Rocznica trzeciego rozbioru Polski (1795 r.).

28 X – Św. Szymona i J. Tadeusza, Apostołów. Imieniny Ks. Bpa Tadeusza, seniora.

29 X – Rocznica Hołdu Ruskiego (1611 r.)

28 X – Rocznica poświęcenia kościoła parafialnego.

Listopad 2018

1 XI – czw., WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Obowiązek uczestnictwa we Mszy św. Polskie, katolickie tradycje.

2 XI – Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych – Dzień Zaduszny. Odpust zupełny ofiarowany za zmarłą osobę (modlitwa, Komunia św., nawiedzenie cmentarza).   – Modlitwa za zmarłych nauczycieli, ich rodzin, bliskich oraz uczniów.

15 – 17 XI – Forum RSK Częstochowa.

2 XI – I. piątek miesiąca. Odnowa duchowa.

9 XI (pt.) – uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości (11 XI). 100. rocznica odzyskania niepodległości. Poczet sztandarowy, hymn, strój galowy. Pieśni patriotyczne. Pamiętamy o Powstaniu Listopadowym – wybuch Powstania 29 XI 1930 r. - Msza św. – Początek walk o Lwów z udziałem Orląt Lwowskich (1918 r.).

18 XI – Bł. Karoliny Kózkówny (1898 – 1914, Tarnów), dziewicy i męczennicy, patronki KSM. 18 – 20 XI – Rekolekcje KSM przed przyrzeczeniem.

22 XI – Św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyków i chórów.

20 XI – Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

25 XI – piątek, g. 15.30 – Zespół Wychowawczy, od 17.00 – spotkania rodziców i konsultacje.

27 XI - I. niedziela Adwentu.

29 XI – Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego – Franciszkańskiego.

29 XI – Wybuch Powstania Listopadowego (1930 r.).

30 XI – Św. Andrzeja, Apostoła.  

Grudzień 2018

7 XII – I. piątek. 6 XII – Dzień Caritas, św. Mikołaja, biskupa (zbiórka na ubogie dzieci - SKC). Bp Mikołaj wędruje po klasach…

5 XII – Rocznica BEATYFIKACJi OJCÓW ZBIGNIEWA i MICHAŁA (2015 r.), męczenników w Peru. Zob. na naszej www.klo.franciszkanie /męczennicy.

7 XII – 8 XII - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny; przyjęcie Cudownego Medalika oraz przynależność do Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej, założonego przez św. O. Maksymiliana, franciszkanina. Adwentowy Dzień Skupienia. Strój galowy. Msza św. o g. 10.50. – Światowy Dzień Praw Dziecka Poczętego.

             Uroczyste dziękczynienie za beatyfikację Ojców Męczenników Zbigniewa i Michała.

               Modlitwa za ich wstawiennictwem. Modlitwa o kanonizację.

13 XII – wt., Rocznica wprowadzenia stanu wojennego (1981 r.). Modlitwa za śmiertelne i inne ofiary reżimu oraz za sprawców nieszczęść dla rodzin, dla Polski. Modlitwa za Ojczyznę.

20 XII – czw., 16.00 – „Opłatkowe” spotkanie przedstawicieli Kuratorium, wszystkich naszych Profesorów, przedstawicieli Rodziców i młodzieży z Ks. Biskupem Markiem.

19 XII – (śr.), 17.00 – Msza św., Wigilia wspólnoty Internatu.

21 XII – Uroczyste, wigilijne spotkanie w klasach a z Rodzicami, g. 17.00.        

22 XII – 1 I - Ferie świąteczne.

24 XII – Wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego. „Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam znajdziesz Boga żywego”. „Dzielmy się miłością i wiarą jak chlebem”.

25 XII – Boże Narodzenie. „Tak Bóg umiłował nas…”.   „Bóg stał się jednym z nas, by nas przemienić w siebie…”.

26 XII – Św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika. 2. dzień Świąt.

27 XII – Św. Jana Apostoła i Ew. Imieniny O. Jana Gwardiana i Proboszcza.

28 XII – Św. Młodzianków, męczenników z Betlejem.

               Europejskie Spotkanie Młodych.

30 XII – Św. Rodziny z Nazaretu.

31 XII – Nabożeństwo na zak. roku (sob.,18.30): przeproszenie (Suplikacje), dziękczynne (Te Deum).

               Godne zakończenie roku kalendarzowego.         – Panem czasów, historii jest tylko Bóg.

ROK PAŃSKI   2019

Styczeń

1 I – (wt.) W Imię Boże zaczynamy nowy rok. W kościele św. Jana o o 22.00 i o północy Msza św.

         Uroczystość Bogurodzicy Dziewicy Maryi. Obowiązek uczestnictwa we Mszy św. Światowy

         Dzień Pokoju. Msze św. w kościele św. Jana w niedziele i święta:

         7.00, 8.30, 10 /młodzież/, 11.30 /dzieci/, 13.00, 16.00, 18.30.

2 I – Najświętszego Imienia Jezus. Mt 6, 9; 12, 21; 18, 20; Mk 13, 13; Łk 21, 17; J 1, 12, 14, 14;        

         2 Kor 5, 20; Flp 2, 10.

4 I - Kolęda w szkole. Szkolne Koło Caritas zbiera ofiary na rzecz ubogiej młodzieży w krajach misyjnych. 3 I - Kolęda w Internacie.

6 I – Uroczystość Objawienia Pańskiego. Obowiązek uczestnictwa we Mszy św. Dzień Misyjny.    

         Mt 2, 1 – 6.  Orszak „Trzech Króli”.

7 I – Święta Narodzenia Pańskiego w Kościele gr.-katolickim.

8 I – Dzień urodzin św. Maksymiliana Rajmunda M. Kolbego (ur. 1894 r. w Zduńskiej Woli – męczeństwo 14 VIII 1941 r. w niemieckim Auschwitz).    

– Niedziela Chrztu Pańskiego. Łk 3, 21 – 22; J 1, 15 – 35; Mk 1, 9 – 11; Mt 3.

13 I – Święto Chrztu Pańskiego.      

15 – 22 I – Dzień Judaizmu. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dzień dialogu z islamem.

21 I - Dzień Babci; św. Agnieszki. 22 I – Dzień Dziadka.

27 I – 15.30 – Rada Pedagogiczna, pt., g. 17 – spotkania i konsultacje.

28 I – 10 II –- Ferie zimowe.

Luty 2019

2 II – Ofiarowanie Pańskie. Łk 2, 22 – 40. Matki Bożej Gromnicznej. Poświęcenie świec. Msze św. u nas w kościele św. Jana: 7, 8, 9, 10, 17,18.30,  a w katedrze o g. 12.00 - Dzień Życia Konsekrowanego (zakonnego).

3 II – Św. Błażeja, biskupa w Armenii w IV w., męczennika.

5 II – Św. Agaty, dziewicy, męczennicy. Poniosła męczeństwo w Katanii na Sycylii za czasów prześladowcy chrześcijan cesarza Decjusza.

6 II – Świętych Męczenników: Piotra Chrzciciela. Hiszpan, XVI w., misjonarz w Japonii, gdzie nawrócił b. wielu Japończyków, założył wiele szpitali. 5 II 1597 r. poniósł śmierć męczeńską przez ukrzyżowanie wraz z 5 kapłanami i braćmi zakonnymi, m.in. Paweł Mika, 18 świeckimi członkami III Zakonu, klerykami i innymi Japończykami.  

8 II – Św. Józefiny Bakhity, dziewicy. Sudanka, 1868 – 1947 r. Porwana jako dziecko, wiele razy sprzedawana jako niewolnica, okrutnie traktowana. Wreszcie wyzwolona we Włoszech wstąpiła do zakonu. Teraz innym niosła pomoc.

9 II – Św. Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa, doktora Kościoła.

11 II – Światowy Dzień Chorego (SKC). Matki Bożej z Lourdes.

12 II – Rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Sybir (1940 r.).

14 II – Świętych Apostołów Słowian, Patronów Europy: Cyryla i Metodego.

           Starannie wykształceni bracia z Konstantynopola, benedyktyni, głosili Ewangelię na Morawach i kształtowali liturgię w języku słowiańskim. Utworzyli alfabet zw. cyrylicą. Wycierpieli wiele od zazdrosnych przeciwników (Niemiec), cieszyli się poparciem papieży. Metody został biskupem Panonii (Węgry). Zmarł w Welehradzie na Morawach 885 r. a Cyryl 869 r. w Rzymie 14 II.

22 II – Katedry św. Piotra Apostoła, Głowy Kościoła. Już w IV w. obchodzono w Rzymie to święto,         a rozszerzone na cały Kościół przypomina, że Piotr był biskupem tego miasta. Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła.

23 II – Św. Polikarpa, biskupa i męczennika. Był uczniem św. Jana Ap. i biskupem Smyrny. Gościł św. Ignacego Antiocheńskiego. Podróżował do Rzymu, by tam z papieżem Anicetem rozważać sprawę daty świąt wielkanocnych. Poniósł męczeństwo w 155 r., spalony na stadionie miejskim w Smyrnie.

23 II – Bł. Stefana W. Frelichowskiego (1913 – 1945 w Dachau, przez 5 lat wojny w więzieniach niemieckich; beatyfikowany w 1999 r. w Toruniu), Patrona Harcerzy Polskich.

      

Marzec 2019

       – Popielec – rozpoczęcie okresu pokuty, przygotowania paschalnego. „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach” (IV przyk. kościelne).

           W piątki - Droga Krzyżowa, w niedz. – Gorzkie Żale. - Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu.

1 III – wtorek, Wspomnienie Żołnierzy Niezłomnych („Wyklętych”). Modlimy się w intencji ofiar i ich katów, wciąż naszych wrogów. W tym dniu zachęcamy młodzież do przypięcia znaczka z polskimi barwami. Kto jeszcze nie go nie ma, może go otrzymać również w prezencie. Profesorowie także chętnie przypną ten piękny i wymowny znak naszej solidarności między nami i z tymi, o których winniśmy pamiętać.

4 III – Św. Kazimierza, królewicza (1458 – 1484). Syn króla Kazimierza Jagiellończyka. Odznaczał się szczególną czystością ducha i miłosierdziem wobec ubogich. Gorliwy czciciel Eucharystii i Najśw. Maryi Panny. I. piątek m-ca – Odnowa duchowa; S. Pokuty. DK.

6 III – Popielec.

8 III – Rocznica pożaru klasztoru i wieży kościoła /1966 r./.

         – Jałmużna postna na dzieło pomocy misjonarzom Ad gentes. Dzień modlitw w int. misji.

14 III – Rocznica wyboru Ojca Świętego Franciszka /2013 r./.

19 III – św. Józefa, Opiekuna Zbawiciela.

21 III – wt., Diecezjalna PIELGRZYMKA maturzystów do CZĘSTOCHOWY.

24 III – Narodowy Dzień Życia.

25 III – Zwiastowanie Pańskie. Gdy w południe biją dzwony na „Anioł Pański”, odmawiamy tę modlitwę. Dzień Świętości Życia.

Kwiecień 2019

– Niedziela Palmowa. Dzień Młodzieży. Początek w katedrze (g. 14.00), Marsz młodzieży „Dla życia i rodziny…”

– Ferie świąteczne.

Wielki Czwartek. Święty Wieczór Ostatniej Wieczerzy, ustanowienie Eucharystii,

             Kapłaństwa i przykazania miłości. G. 18.30 – Koncelebrowana Msza św. Wieczerzy Pańskiej.

Wielki Piątek. „Tak Bóg umiłował nas…” (J 3, 16). Dzień pokuty, adoracji, ścisłego

             postu, ciszy, skupienia.

             18.30 – Liturgia. Adoracja Jezusa przez cały wieczór, całą noc i całą W. Sobotę.

–   Liturgia Paschalna, Wielkanoc, g. 20.30 - Liturgia chrzcielna, odnowienie

             przyrzeczeń, liturgia światła (przynosimy świece). Procesja rezurekcyjna w nocy.

 

21 IV – ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE

22 IV – Poniedziałek Wielkanocny.

....       – Uroczyste spotkania z rodzicami w klasach

– Niedz. Miłosierdzia Bożego.   Międzynarodowy Dzień Caritas.

9 IV – Rocznica bitwy pod Legnicą. Śmierć męczeńska Henryka Pobożnego.

   …   Panel edukacyjny. Otwarte drzwi naszego Liceum.

10 IV – rocznica tragedii smoleńskiej. Módlmy się za ofiary katastrofy, jej sprawców i za Ojczyznę (2010 r.).

15 IV Urodziny Papieża emeryta Benedykta XVI (1927 r.). Na Stolicy Piotrowej od 19 IV 2005 r. do

25 IV – wt., RP dot. kl. maturalnych, g. 15.30.

23 IV – Św. Wojciecha, biskupa, męczennika (956 - 997 r., Gniezno), Patrona Polski. Pochodził z możnego rodu Sławników. W 983 r. został biskupem Pragi. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Zginął z rąk Prusaków 23 IV 997 r.     - Św. Jerzego, męczennika. Oddał życie za wiarę w 304 r. za czasów prześladowań przez cesarza Dioklecjana. W Liddzie (Palestyna) już w IV w. zbudowano kościół pod jego wezwaniem.

26 IV – czw., 17.00 – Msza św. na zakończenie Liceum z udziałem młodzieży klas III, ich rodziców, profesorów. Uroczyste spotkanie przy wspólnym stole, rozdanie świadectw ukończenia Liceum.

27 IV – piątek, 15.30 – Zespół Wychow., Spotkania rodziców z wychowawcami, g. 17.00.

28 IV– sob. – Ekologiczna pielgrzymka na Górzec / Męcinka.

25 IV – Św. Marka Ew., Patrona Legnickiego Biskupa Pomocniczego. Św. Marek, ewangelista, krewny św. Barnaby. Towarzyszył w podróżach misyjnych św. Pawłowi Ap. Z nim też udał się do Rzymu. Potem został uczniem św. Piotra Ap. i podał jego naukę w Ewangelii. Założył Kościół w Aleksandrii.

      

27 IV – Rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII (2014 r.).

29 IV – Św. Katarzyny Sieneńskiej (1347 – 1380), Dziewicy i Doktor Kościoła, Patronki Europy. Pełna gorącej miłości Boga i bliźniego, przyczyniła się do utrwalenia pokoju między miastami, stawała mocno w obronie praw i wolności papieża. Jej dzieła zawierają głęboką doktrynę i są pełne ducha Bożego.

– ., Program uroczysty (Królowej Polski i Konstytucji 3 V).

Maj 2019

„Wielbić mnie będą wszystkie pokolenia, bo wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.”  

Pieśnią wesela witamy, o Maryjo, miesiąc Twój,

my Ci z serca hołd składamy, Ty nam okaż łaski zdrój.”

Majowe nabożeństwa Maryjne.

1 V – ., Św. Józefa, Rzemieślnika, Patrona Ludzi Pracy oraz modlitwa za bezrobotnych.

         Rocznica beatyfikacji Jana Pawła II /2011 r./.

2 V – Dzień Flagi i Godła Polski. Pon. – dla uczniów wolny od zajęć szkole.

3 V – Matki Bożej Królowej Polski, Patronki naszej Ojczyzny (1656 r.). 1 IV 1656 r. król Jan Kazimierz oddał kraj pod opiekę Królowej Polski, której święto ustanowił św. Pius X.

– Konstytucji 3 Maja (1791).

4 V – św. Moniki, matki św. Augustyna, biskupa, doktora Kościoła.

4 V – św. Floriana, męczennika (+304 r.).

4 – 23 V – Egzaminy maturalne.

6 V – świętych Filipa i Jakuba, Apostołów.

– piątek, g. 17 – Spotkanie kandydatów do Gimnazjum i ich Rodziców.

– NIEDZ., WNIEBOWSTĄPIENIE CHRYSTUSA PANA (z 5 V).

         Św. Stanisława, biskupa, męczennika (+1079 r., Kraków - Wawel), Patrona Polski.

13 V – 100. Rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie (1917 r.). Rocznica zamachu na życie św. Jana

           Pawła II (1981 r.).

– pt., g. 17 – spotkanie kandydatów do Gimnazjum i ich Rodziców.

16 V – Św. Andrzeja Boboli (XVI/XVII w.), kapłana, męczennika, Patrona Polski.

18 V – Urodziny św. Jana Pawła II (1920 r., Wadowice).

18 V - Zdobycie Monte Cassino przez Polaków (1944 r.).

Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej /”Boże Ciało”/. Udział w procesji ulicami miasta.

26 V – Dzień Matki.

– czw., Święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

– /piątek/ Zespół Wychowawczy, pt., g. 15.30, g. 17 – spotkania i konsultacje.

30 V – Św. Joanny d’Arc, dziewicy.

 

godło

logo bip